Infekcia v uchu? Pomôže (aj) vodka

Slovenský alkohol, ktorý nás hrdo reprezentuje aj v zahraničí

| Zaujímavosti

Jedna z vecí, na ktorú sú Slováci (právom) pyšní a radi sa ňou hrdia aj v zahraničí či pred medzinárodnými návštevami je práve alkohol. Typický alkohol však nie je len ten doma vypálený, mnoho slovenských značiek vyniká svojou chuťou, zložením či dokonca obalom. Akým slovenským alkoholom sa pokojne môžeme pochváliť v zahraničí? 

Slováci o sebe radi hovoria ako o pohostinnom národe – a čím iným pohostiť cudzincov ako naším typickým alkoholom? Dôstojne nás budú reprezentovať kvalitné ovocné destiláty, ale aj naše víno či remeselné pivo. A to nielen medzi našimi známymi – veľa slovenských značiek alkoholu pravidelne získava ocenenia aj na prestížnych vinárskych či alkoholových súťažiach.  

Borovička je unikát 

Borovička je typický slovenský výrobok, ktorý sa vďaka ochrannej známke EÚ dokonca inde ako na Slovensku vyrábať ani nemôže. Nejde o nijakú slovenskú napodobeninu ginu, ako by sa mohlo zdať. Okrem odlišného spôsobu výroby (borovička vzniká fermentáciou a následnou destiláciou borievok, viac si o rozdieloch medzi týmito dvoma druhmi alkoholu môžete prečítať v samostatnom článku) borovička omnoho viac priznáva svoj borievkový základ: jej chuť a aróma pochádzajú len z borievok. Takto chutí a vonia aj naša Domovina.  


Borovička Domovina využíva namiesto tradičných čiernych borievok červené, ktoré sú menej sladké, zato však aromatickejšie. V kombinácii s tatranskou ľadovcovou vodou, jemným liehom a vyše 150-ročnou tradíciou pálenia borovičky na Liptove, je chuť borovičky Domovina skutočným unikátom. Ešte viac to podčiarkuje minimalistická, no originálna fľaša využívajúca perokresbu z dielne slovenského ilustrátora, sochár a akademického maliara Rudolfa Cigánika, čo robí z borovičky Domovina skutočne reprezentatívny kúsok.  

Poklady zo slovenskej prírody 

A keď už je reč o značke Domovina, za zmienku – no predovšetkým za ochutnanie –  stoja aj ostatné kvalitné ovocné destiláty s ovocím zo slovenských sadov. Marhuľovica, hruškovica aslivovica svojou chuťou ulahodia hádam každému a vďaka ich krásnemu darčekovému baleniu z nich bude aj skvelý darček.  

Úplne iný poklad zo slovenskej prírody ponúka Demänovka. Jej príjemne horká chuť je výsledkom rokmi overenej receptúry so 14 starostlivo vybranými druhmi bylín, medu a podtatranskej pramenitej vody. Typická fľaša a ešte typickejšia chuť Demänovky je už roky oceňovaná odborníkmi doma i v zahraničí, no tým najlepším ocenením jej kvality je fakt, že je už roky a súčasťou významných príležitostí a rodinných osláv po celom Slovensku.