Infekcia v uchu? Pomôže (aj) vodka

Spoznajte najlepšiu pálinku roku 2021!

| Zaujímavosti

Najlepší alkohol je, samozrejme, vždy ten, ktorý vám najviac chutí. Pokiaľ však dáte na názor expertov, potom by ste mali určite siahnuť po ovocných destilátoch z pálenice Várda Distillery, ktoré boli na národnej súťaži v Maďarsku ocenené ako najlepšia pálinka roku 2021. V čom sa ukrýva tajomstvo jej chuti? 

Čo je pálinka?

Na úvod si ozrejmime termín „pálinka“. Nejde o obyčajné označenie alkoholických nápojov z Maďarska, ale o tzv. chránené označenie, ktorým možno označovať len nápoje, ktoré presne spĺňajú určité kritériá (podobne ako napr. v prípade prosecca či whisky). Pálinka je teda pravým ovocným destilátom, ktorý je vyrobený bez pridaného cukru a arómy a ani žiadneho pridaného liehu – ten vzniká len kvasením ovocia. Toto všetko platí pre celú skupinu pravých ovocných destilátov, ako pálinku však možno označovať len tie, ktoré kompletne vznikli na území Maďarska alebo v štyroch regiónoch Rakúska, a to od vypestovaného ovocia, až po všetky procesy výroby.

Kvalita páliniek Várda pochádza z dôležitých detailov

Práve v Maďarsku, v regióne s tými najoptimálnejšími podmienkami, vznikajú aj pálinky Várda. Šťavnaté ovocné plody totiž pochádzajú z oblastí z povodia Tisza a Szamos, ktoré je vďaka náplavovým pôdam bohatým na živiny a podnebím s dostatočným množstvom zrážok a slnečných dní, mimoriadne úrodným. Ovocné stromy, ktoré sa v tejto oblasti pestujú ponúkajú šťavnaté plody s výrazne bohatou chuťou. O tom, že ide o naozaj výnimočný región svedčí aj fakt, že až tri pálinky z tohto regiónu majú aj chránené zemepisné označenie: Satmárska slivovica, Sabolčská jablkovica a Višňovica z regiónu Újfehértó.