Pripravte si svoj obľúbený drink, zaujmite pohodlné miesto pred obrazovkou a nechajte sa spolu s partiou strhnúť do atmosféry Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Dnes sa nepozrieme len na to, ktorý drink sa vám k povzbudzovaniu výkonov našich chlapcov bude hodiť najviac, ale aj na zaujímavosti zo sveta hokeja, ktoré urobia spoločné sledovanie ešte zaujímavejším.
Začiatok mája je pre mnohých športových fanúšikov to najobľúbenejšie obdobie v roku. Čas, kedy sa hokejový svet spojí, najlepšie tímy z celého sveta si zmerajú svoje sily a fanúšikovia majú o zábavu i napätie postarané. Ako správni hokejoví fanúšikovia sme sa pozreli na zaujímavosti spojené s históriou Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji aj s aktuálnym ročníkom, ale prinášame aj tipy, ako si fandenie spríjemniť a užiť si ho do sýtosti.
Majstrovstvá sveta v hokeji - zaujímavosti a rekordy
História Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji sa začala písať v roku 1920, kedy boli súčasťou Olympijských hier. Nie však zimných, ako to býva každé štyri roky, ale Letných olympijských hier v Antverpách. Odvtedy sa turnaj koná pravidelne každý rok – jedinými výnimkami bolo obdobie počas druhej svetovej vojny a počas pandémie koronavírusu.
Počas všetkých ročníkov sa najviac darilo Kanade – na konte má 26 zlatých medailí. Najdlhšiu víťaznú šnúru však ťahal svojho času Sovietsky zväz: v období medzi rokmi 1981 a 1985 sa počas 31 za sebou nasledujúcich hokejových zápasov Majstrovstiev sveta nepodarilo žiadnemu tímu poraziť ich.
A keď sme už pri tých rekordoch, najdlhší hokejový zápas sa počas majstrovstiev sveta podarilo odohrať v roku 1933 Kanaďanom a Fínom. Víťazstvo 1:0 pre Kanadu prišlo až po ôsmom predĺžení. Naopak, najrýchlejšie bola hokejová bránka rozvlnená v roku 2008, kedy sa to hráčovi Ruska, Alexandrovi Seminovi, podarilo v šiestej sekunde zápasu proti Nemecku. Najmladším hráčom, ktorý kedy reprezentoval na Majstrovstvách sveta, bol Jari Kurri z Fínska, ktorý mal len 17 rokov a 5 mesiacov. Najstarším hráčom na Majstrovstvách sveta bol Gordie Howe, ktorý reprezentoval Kanadu vo veku 52 rokov.
Drinky rozmanité ako zúčastnené krajiny
Môžeme len dúfať, že nezabudnuteľné momenty a možno aj nejaké tie rekordy, prinesú aj Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2023 vo fínskom Tampere a lotyšskej Rige. Zaujímavá nie je len dvojkombinácia krajín, ale aj fakt, že Fínsko hosťovalo Majstrovstvá aj minulý rok. Nuž, aspoň to tam niektorý hráči môžu poznať z minulého roka... A my si môžeme na úspechy hosťujúcej krajiny štrngnúť prémiovou Koskenkorva vodkou. Za tú sa teda Fíni hanbiť nemusia, uvidíme, ako na tom budú výkony ich tímu.
Mimochodom, taká hokejová párty s prípitkom typickým pre krajiny, ktorých zápasy práve pozeráme, vôbec neznie ako zlý nápad! Švédska vodka, americká whisky, nemecký Jägermeister, český Fernet, poctivé maďarské ovocné pálinky či azda francúzsky Moet, to vôbec neznie zle. V čase fandenia našich chlapcov si však všetci o niečo radšej doprajeme „to naše“.
Fandíme Slovensku!
Slovensko má bohatú tradíciu v ľadovom hokeji a tento šport je súčasťou našej kultúry. Fandiť a povzbudzovať slovenských hokejistov (aj keď sa im práve nedarí) nás vždy o niečo viac spojí a pomôže nám to aj vyjadriť hrdosť na úspechy našich športovcov a krajinu. A, samozrejme, atmosféra, ktorú vytvorí spoločné sledovanie napínavých momentov býva nezabudnuteľná.
Hrdosť na našu domovinu skvelo podčiarkne prípitok poctivou Domovinou, a na bujaré oslavy, ktoré nás veríme, že čakajú, nemôže chýbať ani najobľúbenejšie párty pitie Slovákov, Nicolaus Vodka Extra Jemná. A pokiaľ sa aj u vás obývačkové sledovanie hokejových zápasov tradične spája skôr s fľašou dobre vychladeného piva, doprajte si náš slovenský Kaltenecker. Fiesta znie ako predzvesť toho, že bude čo oslavovať!