Ako sa oslavuje Veľká noc vo svete?

Veľkej noci sa vo väčšine krajín hovorí aj sviatky jari, pokiaľ však ide o jej slávenie a zvyky, tie sa v rozličných končinách sveta rôznia. Pozrime sa na tie najzaujímavejšie prevedenia.

U nás na Slovensku sa slávenie Veľkej noci nezaobíde bez hojne naloženého sviatočného stola, kde nemôžu chýbať údeniny, vajíčka a syry, ale aj kvalitné destiláty. V mnohých oblastiach sa ešte stále praktizujú typické rituály ako šibačka a oblievačka a následne obdarovávanie maľovanými kraslicami a pohárikom slivovice či borovičky. Prečítajte si viac aj v našom článku, kde o slovenských ľudových zvykoch hovorí aj majster ľudových remesiel Ján Petruška.

Veľká noc má však v rôznych častiach sveta rozličné podoby. Hľadanie veľkonočných vajíčok najmä v anglicky hovoriacich krajinách je už pomerne známe a postupne sa dostáva aj do našich končín, niektoré európske krajiny však majú aj vlastné zvyky, ktoré u nás nemajú obdobu.


Odháňanie diabla alkoholom na Sicílii

Oslava veľkonočných sviatkov sa na Sicílii spája s procesiami, ktoré sa nazývajú „Abballu de daivuli“. Miestni vychádzajú do ulíc oblečení v červených róbach s desivými masky zo zinku reprezentujúcimi diabla. Tí, ktorí sú oblečení za diablov naháňajú ostatných a chytajú tak „nové duše“, ktoré si chcú odniesť do pekla. Jediným spôsobom, ako tomu vyhnúť ukradnutiu duše, je kúpiť diablovi drink ešte pred večerom. V niektorých častiach alkohol predávajú priamo diabli. Popoludní prichádza Panna Mária a zmŕtvychvstalý Kristus a spolu s anjelmi odoženú diablov.

Španieli oslavujú v uliciach

Oslavovať Veľkú noc do ulíc vychádzajú aj Španieli. Ich oslavy sa začínajú Kvetnou nedeľou a vrcholia vo Veľkonočný pondelok. Počas týchto dní sa v centrách miest konajú hromadné procesie, teda sprievody, ktorých sa zúčastňujú kajúcnici s vysokými kužeľovitými čiapkami, chlapci s vysokými sviečkami a najmä bohato zdobené nosidlá s Kristom či inými postavami v životnej veľkosti. V španielskom mestečku Verges sa zas na Zelený štvrtok koná tradičný "tanec mŕtvych", kedy sa obyvatelia prezlečú do kostýmov smrtiek a vychádzajú do ulíc, kde sa zúčastnia slávnostnej procesie pochodu. Tento rituál sa začína o polnoci a končí približne o tretej hodine rannej. Krčmy, vinárne i reštaurácie sú vtedy plné ľudí, kde sa schádzajú s priateľmi či známymi.