Z dôvodu ukončenia pôsobenia 123 kuriéra v rámci Slovenskej republiky, pozastavujeme doručenie zásielok prostredníctvom 123 kuriéra. O novej prepravnej službe budeme čoskoro informovať. Dočasne bude možné objednať len na osobný odber. Za pochopenie ďakujeme

Ako sa oslavuje Veľká noc vo svete?

Veľkej noci sa vo väčšine krajín hovorí aj sviatky jari, pokiaľ však ide o jej slávenie a zvyky, tie sa v rozličných končinách sveta rôznia. Pozrime sa na tie najzaujímavejšie prevedenia.

U nás na Slovensku sa slávenie Veľkej noci nezaobíde bez hojne naloženého sviatočného stola, kde nemôžu chýbať údeniny, vajíčka a syry, ale aj kvalitné destiláty. V mnohých oblastiach sa ešte stále praktizujú typické rituály ako šibačka a oblievačka a následne obdarovávanie maľovanými kraslicami a pohárikom slivovice či borovičky. Prečítajte si viac aj v našom článku, kde o slovenských ľudových zvykoch hovorí aj majster ľudových remesiel Ján Petruška.

Veľká noc má však v rôznych častiach sveta rozličné podoby. Hľadanie veľkonočných vajíčok najmä v anglicky hovoriacich krajinách je už pomerne známe a postupne sa dostáva aj do našich končín, niektoré európske krajiny však majú aj vlastné zvyky, ktoré u nás nemajú obdobu.


Odháňanie diabla alkoholom na Sicílii

Oslava veľkonočných sviatkov sa na Sicílii spája s procesiami, ktoré sa nazývajú „Abballu de daivuli“. Miestni vychádzajú do ulíc oblečení v červených róbach s desivými masky zo zinku reprezentujúcimi diabla. Tí, ktorí sú oblečení za diablov naháňajú ostatných a chytajú tak „nové duše“, ktoré si chcú odniesť do pekla. Jediným spôsobom, ako tomu vyhnúť ukradnutiu duše, je kúpiť diablovi drink ešte pred večerom. V niektorých častiach alkohol predávajú priamo diabli. Popoludní prichádza Panna Mária a zmŕtvychvstalý Kristus a spolu s anjelmi odoženú diablov.

Španieli oslavujú v uliciach

Oslavovať Veľkú noc do ulíc vychádzajú aj Španieli. Ich oslavy sa začínajú Kvetnou nedeľou a vrcholia vo Veľkonočný pondelok. Počas týchto dní sa v centrách miest konajú hromadné procesie, teda sprievody, ktorých sa zúčastňujú kajúcnici s vysokými kužeľovitými čiapkami, chlapci s vysokými sviečkami a najmä bohato zdobené nosidlá s Kristom či inými postavami v životnej veľkosti. V španielskom mestečku Verges sa zas na Zelený štvrtok koná tradičný "tanec mŕtvych", kedy sa obyvatelia prezlečú do kostýmov smrtiek a vychádzajú do ulíc, kde sa zúčastnia slávnostnej procesie pochodu. Tento rituál sa začína o polnoci a končí približne o tretej hodine rannej. Krčmy, vinárne i reštaurácie sú vtedy plné ľudí, kde sa schádzajú s priateľmi či známymi.