Infekcia v uchu? Pomôže (aj) vodka

Kedy a ako podávať dezertné vína?

Pri výbere vína si väčšina z nás automaticky pomyslí na suché či polosuché víno a ďalej sa rozhoduje medzi bielym, ružovým či červeným. Samostatnou kapitolou sú však sladké dezertné vína, ktoré – ako to už ich názov naznačuje – si ľudia radi vychutnávajú k dezertom či inému jedlu. Viete, podľa čoho takéto víno vybrať a ako ho podávať? 

Dezertné vína sú typické pre južné vinohradnícke oblasti s dostatkom slnečného žiarenia, čo vínu dodáva ich charakteristickú sladkú chuť. Okrem výrazne sladkej chuti (obsahujú často až 14-20 % cukru) sú dezertné vína typické aj vyšším obsahom alkoholu, čo je výsledok procesu fortifikácie.  

Fortifikácia, alebo aj posilňovanie vína, je proces, ktorý je známy už niekoľko storočí, počas ktorých ľudia hľadali spôsoby, ako vína posilniť. Dôvody boli jednoduché: keď Európania začali prepravovať vína loďami zo Stredomoria so severnej a strednej Európy či do zámoria, dlhé prevozy a nevyhovujúce teploty sa na ich kvalite často podpísali. Hľadali teda spôsob, ako zabrániť procesu kvasenia, teda ich „konzervovať“, čo sa im podarilo následným pridávaním destilátov (takto vznikajú tzv. aromatizované vína), ale aj vínneho muštu či bylinných zmesí (týmto spôsobom vznikajú tzv. likérové vína). Spolu sa tiež nazývajú aj alkoholizované vína.